Popis projektu

V Podunajských Biskupiciach sme v roku 2012 dokončili stavbu rodinného domu o rozlohe 160m2. Dom je dvojpodlažný, so sedlovou strechou. Je založený na základovej doske izolovanej zospodu vrstvou penového skla o hrúbke 40cm. Systém stavby je drevená stĺpiková skeletová konštrukcia, z vnútornej strany opatrená parobrzdnou vrstvou OSB dosky, ktorá má prelepené spoje kvôli vzduchotesnosti, zvonka je drevovláknitá doska hrúbky 10 cm a vzniknutá dutina je vyplnená fúkanou celulózou Climatizer Plus. Zvonka je na drevovláknitej doske nanesená tenkovrstvá silikónová hladená omietka. Zvnútra je na OSB doske aplikovaná vrstva protipožiadneho sadrokartónu. Samozrejmosťou sú izolačné trojsklá osdené vo veľmi kvalitných plastových rámoch.

V dome je realizované podlahové vykurovanie na 1NP v anhydritovom poteri (pozoruhodnou črtou je, že medzi základovým betónom a vrstvou anhydritu nie je tepelná izolácia, čo síce znamená dlhší nábeh vykurovania na začiatku vykurovacej sezóny, ale na druhej strane slúži celá masa základového betónu ako obrovská tepelnoakumulačná hmota, ktorá dostatočne kompenzuje menšiu tepelnoakumulačnú hodnotu zvyšku stavby). Na 2NP je podlahové vykurovanie riešené ako „suchá podlahovka“, kde vykurovací had nebol zaliaty poterom, ale na systémové dosky (ktoré boli ukladané na akusticky izolačné dosky Wolf Phonestar TRI) boli položené najskôr dve vrstvy cementovláknitých dosák Cetris (vzájomne prekladané, zlepené a preskrutkované) a až následne bola položená finálna podlahovina. Vzhľadom na malú hrúbku je systém vykurovania pomerne flexibilný, čo je žiaduce, keďže sa jedná o pobytové miestnosti.

Teplo do systému podlahového vykurovania je dodávané z jednoduchého elektrokotla, čo sme vzhľadom na nízku celkovú potrebu dodania tepla do domu zvážili ako ideálne riešenie (v lokalite navyše nie je prípojka zemného plynu).

V dome je inštalovaná kompaktná jednotka Nilan VP 80EK od dánskeho výrobcu Nilan. Táto nielenže funguje ako bežná rekuperačná jednotka (teda trvale v dome vetrá a odpadovým vzduchom ohrieva privádzaný čerstvý), ale aj získaným odpadovým teplom zo vzduchu ohrieva vodu vo vlastnom 100 litrovom zásobníku. A okrem toho všetkého má v sebe aj spomínaný elektrokotol na ohrev podlahovky a navyše dokáže v dome aj chladiť, hoci len s výkonom 1,5kW chladiaceho výkonu.

V dome sme navyše, okrem akumulačnej masy v základovej doske, použili aj priznané neomietnuté nepálené hlinené tehly ako prímurovku k stenám, na ktoré v zime svieti slnko, čím ich nabije teplom, ktoré dlho s takto „nabitých“ tehál sála.  Ďalším efektom nepálenej tehly je jej hygroskopická vlastnosť – tehla dokáže regulovať vlhkosť v dome.